Úvod

Hledá se nejlepší mladý chemik

25. 11. 2015

Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, která je určena žákům devátých tříd základních škol, je v plném proudu. Největší regionální kolo pořádá Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích.

Devátý ročník soutěže probíhá v rámci kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 a jeho cílem je popularizace chemie jako zajímavého a perspektivního studijního i pracovního oboru. „Oblíbenost klání rok od roku stoupá. Základních kol se jen v našem regionu zúčastnilo rekordních 5 000 žáků z pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Abychom se přiblížili vzdálenějším školám, rozhodli jsme se uspořádat druhé kolo nejen v Pardubicích, ale také v Jilemnici, v Liberci a v Havlíčkově Brodě,“ vysvětluje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Na mladé chemiky čekají čtyři soutěžní kategorie.

Soutěž jednotlivců tvoří dvoukolové testování teoretických znalostí a praktická zkouška laboratorních dovedností. První kolo testování se již uskutečnilo na základních školách, druhého kola se zúčastní jen tři nejlepší z každé školy. Pro žáky Pardubického, Královéhradeckého a Středočeského kraje proběhne druhé kolo 9. 12. 2015 v prostorách SPŠCH Pardubice, soutěžící z Libereckého kraje zamíří 10. 12. 2015 do ZŠ Jana Harracha v Jilemnici nebo do ZŠ Husova v Liberci a žáci z Kraje Vysočina absolvují test 11. 12. 2015 v učebnách ZŠ Wolkerova v Havlíčkově Brodě. Třicet nejúspěšnějších se probojuje do kola třetího, regionálního finále. To se uskuteční 26. ledna 2016 v laboratořích SPŠCH Pardubice a prověří praktické dovednosti soutěžících.

 Schopnost týmové spolupráce zohledňuje soutěž projektů. „Letošní téma je zaměřeno na recyklaci odpadů,“ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, autorka projektového zadání. „Kolektivy tříd si vyberou libovolný příklad využití odpadů a pokusí se poutavě zpracovat jeho přínos pro životní prostředí. Vybraní zástupci tříd přijedou 10. února 2016 představit svůj projekt do Pardubic.“

 Jako poděkování učitelům, kteří se svým žákům nadstandardně věnují, bude i v letošním roce vyhlášena soutěž o školu s nejlepšími mladými chemiky a soutěž o nejlepšího učitele chemie.

 Kompletní výsledky všech kategorií budou vyhlášeny 22. března 2016 v pardubickém ABC klubu. Všichni finalisté regionálního kola se mohou těšit na hodnotné ceny, ti nejlepší pak na iPad, dotykový mobilní telefon nebo elektronickou čtečku. „Mladý chemik je nejen zábavný, ale také značně štědrý, čímž se odlišuje od jiných školních soutěží. Za to patří poděkování všem jeho partnerům, bez jejichž podpory by to nebylo možné,“ podotýká Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání organizuje.

 Původně pardubická soutěž se ujala po celé republice, a tak obdobné klání letos pořádá dalších devět středních škol. Nejlepší mladí chemici ze všech regionů, kde se konala oblastní kola, zamíří proto 16. června 2016 do Pardubic, aby zde bojovali o titul mistra republiky. Čtvrtý ročník celostátního finále, které proběhne pod záštitou Svazu chemického průmyslu ČR, se uskuteční v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Náš region je s chemií a chemickým průmyslem velmi úzce spjatý, takže je příznačné, že vrcholné klání mladých chemiků se koná právě v Pardubicích. Jako pořádající fakulta soutěžícím každoročně připravujeme vysoce inspirativní a motivující zážitek, tak aby měli důvod se k nám vracet. Vycházíme totiž z předpokladu, že mnozí finalisté jsou našimi potenciálními studenty,“ konstatuje Petr Kalenda, děkan FChT Univerzity Pardubice. A dodává, že i z celorepublikového klání si atraktivní ceny odnesou všichni finalisté, nejen ti nejlepší.

 Více informací na www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

Poděkování partnerům:

Soutěž se koná pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové a Svazu chemického průmyslu ČR

  • Generálními partnery soutěže jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Pardubický kraj, Synthesia, a.s., a Lučební závody Draslovka a.s. Kolín
  • Hlavním partnerem soutěže je Odborový svaz ECHO
  • Středními partnery soutěže jsou Cerea, a.s., EXPLOSIA, a.s., Komerční banka a Alfredo catering
  • Partnery soutěže jsou Lach-Ner, s.r.o., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Radka spol. s.r.o. Pardubice, LONZA BIOTEC s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, VWR, s.r.o., ABL&E – JASCO, Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Eppendorf Czech & Slovakia, s.r.o., BIO-RAD spol. s r.o., ZO OS Echo Synthesia, AGROFERT, a.s., KAVALIERGLASS, a.s., MERKAT,spol. s r.o., Východočeské divadlo Pardubice, Statutární město Pardubice
  • Marketingovým partnerem akce je Czech marketing s.r.o.
  • Mediálními partnery jsou CHEMAGAZÍN, Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, 5+2 dny, Rádio Blaník